Gud A/S

Photo by Alexander Mils on Pexels.com

Visse personer og menigheter slutter aldri å fascinere meg, især ikke menigheten Levende Ord. Denne menigheten, som ifølge dem selv lever etter ordet i skriften mer enn noen andre, ser ut til å gå i den samme gamle fella som andre populistmenigheter før dem. Jeg er ikke en ekspert på den boken eller bok og tekstsamling som det ermer riktig å kalle dem, men jeg kan min barnetro. Tar jeg ikke helt feil kritisere Jesus kraftig dem som gjorde tempelet om til en markedsplass. nå ser det ut til at Envald Flåten å levende ord virkelig har latt seg inspirere, ikke av Jesus men av den gamle pavekirken. kollekt har fått en helt ny betydning, her er det bønn til herren og kredittkort som gjelder. Er du fattig? Intet problem. Du kan betale det hele på avdrag. Mer penger jo mer frelse. Går disse pengene til de å vanskeligstile mennesker i samfunnet?? Eller til bibler som gjør en slik ufattelig nytte mot sult og fattigdom. Et lite spørsmål: Frelsearmeen bruker pengene sine til samfunnsnyttige formål, gjør levende ord det samme. Og da regnes ikke med investeringer i kjemisk industri. det hele minner meg faktisk om noe jeg lærte om Martin Luther i historietimen på barneskolen. Nemlig det med avlatshandel. der folk kunne kjøpe avlatsbrev fra kirken for å forkorte ned lidelsene i skjærsilden eller unngå flammene i helvete. Slagordet var: Når pengene i kassen klinger, sjelen ut av skjærsilden springer. Eller sånt i den duren. Levende ord har gjort gud om til er foretningskonsept der fører flåten har hendene ned i folkets lommebøker. kristendom dreier slikk jeg ser det om nestekjærlighet og fred ikke fordømming anederledes tenkende og penger. Bruk derfor heller pengene dere på frelsearmeen eller en annen idealistisk organisasjon enn en gjeng pengeglade fundamentalister.

Legg igjen en kommentar

Fyll inn i feltene under, eller klikk på et ikon for å logge inn:

WordPress.com-logo

Du kommenterer med bruk av din WordPress.com konto. Logg ut /  Endre )

Twitter-bilde

Du kommenterer med bruk av din Twitter konto. Logg ut /  Endre )

Facebookbilde

Du kommenterer med bruk av din Facebook konto. Logg ut /  Endre )

Kobler til %s